👤

Să se calculeze acceleraţia imprimată de o forţă de 10 N unui corp de 5 kg.


Răspuns :

Răspuns:

a=2 m*s^-2

Explicație:

F=m*a

F=10N ; m=5Kg

a=F/m=10/5=2m/s^2