👤

400g de CaCo3 de puritate 20% se descompune termic conform reacției CaCo3=CaO+CO2
Calculați cantitatea de oxid de Ca și Co2 rezultată.
DAU COROANAAA. URGEEENT❗❗❗



Răspuns :

Răspuns:

MCaCO3 =40+12+3×16=100g/mol

MCaO =40++6=56g/mol

MCO2 =12+2×16=44g/mol

100gCaCO3........20g pur

400gCaCO3..........xg

x=20×400/100=80gpur

100g............56g.......44g

CaCO3 => CaO + CO2

80g.............yg.........zg

y=80×56/100= calculează

z=80×44/100= calculează

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari