un generator cu t.e.m. e=2,5V și rezistenta interioara r=0,5 ohmi este legat la bornele unui rezistor cu rezistență electrica R=8 ohmi. determinați intensitatea curentului electric prin circuit
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!