👤

calculeaza masa azotului cu volumul de 5.6 l​

Răspuns :

Răspuns:

[tex]\Huge \color{blueviolet}\boxed{\it m_{N_2}=7g} [/tex]

Explicații:

Molul de molecule reprezintă cantitatea dintr-o substanță egală numeric cu masa molară, exprimată în grame.

Un mol de gaz, în condiții normale, ocupă un volum de 22,4L (volum molar).

Masa molară se calculează însumând masele atomice relative ale elementelor componente substanței.

Formule:

[tex]\LARGE\boxed{\bf n=\dfrac{m}{M}} \Rightarrow\begin{cases}\bf m=n\cdot M\\\\\bf M=\dfrac{m}{n}\end{cases}\\\\\Large\bf n=numarul\:de\:mol\:(mol)\\\Large\bf m=masa\:(g) \\\Large\bf M=masa\:molara\:(\dfrac{g}{mol})[/tex]

[tex]\LARGE\boxed{\bf n=\dfrac{V}{V_m}} \Rightarrow\begin{cases}\bf V=n\cdot V_m\\\\\bf V_m=\dfrac{V}{n}\end{cases}\\\\\Large\bf n=numarul\:de\:mol\:(mol)\\\Large\bf V=volumul\:(L; \: dm^3) \\\Large\bf V_m=volumul\:molar\:(\dfrac{L}{mol}; \: \dfrac{dm^3}{mol})[/tex]

Nu vom folosi toate formulele, dar te vor ajuta în viitor.

Calcule:

[tex]\bf n_{N_2}=\dfrac{V_{N_2}}{V_m}=\dfrac{5,6 \sout L}{22,4 \dfrac{\sout L}{mol}}=\boxed{\bf 0,25 \: mol \: N_2}[/tex]

[tex]\bf \mathcal M_{N_2}=2\cdot A_N=2\cdot 14=28\dfrac{g}{mol}[/tex]

[tex]\bf m_{N_2}=n_{N_2}\cdot M_{N_2}=0,25 \sout{mol} \cdot 28\dfrac{g}{\sout{mol}}=\boxed{\bf 7 \: g \: N_2}[/tex]

Succes!

-Mihai

[tex] \sf P.S. \: Gliseaza \: spre \: stanga \: daca \: nu \: vezi \:intreg\: raspunsul. [/tex]