👤

Pretul unei cămăși este 60 lei .
Aflați pretul dupa o scumpire cu 30 procente ​


Răspuns :

Răspuns:

30%*60=(30 x60):100=1800:100=18lei scumpirea

60+18=78lei costa camasa dupa scumpire

Explicație pas cu pas: