👤

Un corp asezat pe un resort K=2000N/m, resortul cu 20cm.Cunoscand g=10N/kg. sa se arate cat de mare e masa corpului si cat e forta elastica
am nevoie de desen la problema aceasta


Răspuns :

Răspuns:

Ne folosim de formulele F el= k*∆l

G=m*g

Explicație:

Stim:

k=2000N/m

G=F el (in acest caz)

g= 10N/kg

∆l= 20cm= 0.2m

F el=k*∆l ==> F el= 2000N/m * 0.2m = 400N

F el = G = 400N

G=m*g ==> m*10N/KG = 400N

==> m= G/g = 400/10 = 40kg

desenul nu ti l pot face la momentul actual dar poti desena un arc ce are deasupra sa un cub sau orice corp doresti. Si arati cu o sageata in jos G si ca este egala cu F elastica si e cam gata.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari