👤

O să dau coroană, promit. O bucată de sulf are masa 16g. Determină numărul de atomi de sulf, ştiind că
are masa atomică 32 u. a.m.


Răspuns :

Explicație:

nr de moli=masa/masa molara=16/32=0.5 moli sulf

nr de moli=nr atomi/nr lui avogadro

nr atomi=0.5 × 6.022 × 10^23

=5×6.022×10^22