👤

1. Calculează energia cinetică pe care o are o minge de fotbal cu masa m = 400 g, care se mișcă cu viteza v = 36 km/h.

2. O forță F = 40 N deplasează rectiliniu uniform cu viteza 5 m/s un corp de masă 18 kg. Dacă lucrul mecanic efectuat este 90 kJ, calculează:
a) timpul cât acționează forța asupra corpului;
b) lucrul mecanic efectuat de forța de frecare.

3. Calculează viteza unui biciclist care se deplasează rectiliniu uniform timp de 5 minute dezvoltând o forță de tracțiune de 120 N, lucrul mecanic efectuat fiind 144 kJ.

Ajutor, dau coroana!​


Răspuns :

Răspuns:

Te ajut eu!!!

1.V=36km/h

m=400g

E.c.=?

E.c.=m•v²/2=400•36²/2

E.c.=259200

2.F=40N

v=5m/s

m=18kg

p=90kj

a)T=F•v=>40N•5m=200N/h

b)p>Ff=>p•g=90•19kg=1620

3.timp=5 min.

F=120N

p=144kj

v=?

v=t/p•F=>5/17280=>3456

Explicație:

Sper ca te am ajutat [:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari