👤

Va roggg mult! Am nevoie !

Va Roggg Mult Am Nevoie class=

Răspuns :

Răspuns: densitatea = 0,2 g /cm³ = 200 kg /m³

Explicație:

densitatea = masa : volum

                    masa = 200 g

                    volum cub = latura x latura x latura = 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cm³

densitatea ρ = m:v = 200 g : 1000 cm³ = 0,2 g /cm³ = 200 kg /m³

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari