Urgent!
Daca la bornele unui generator electric se leaga un rezistor cu rezistenta R₁= 11 ohm. Circuitul este strabatut de un curent cu intensitatea I₁=2A. Inlocuind rezistorul cu altul cu rezistenta R₂= 7 ohm intensitatea curentului devine I₂=3A. Determinati:
a) tensiunea electromotoare a generatorului
b) rezistenta interna
c) tensiunile electrice la bornele rezistoruluui
d)intensitatea curentului electric la scurtcircuit
Multumesc!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!