👤

O sticlă de plastic de 1L conţine aer la temperatura de 270C şi presiunea de 1 atm. Sticla este răcită la temperatura de 40C în frigider. Câţi moli de aer sunt în sticlă? Ce se întâmplă cu presiunea aerului din sticlă? redede dau coroana

Răspuns :

Răspuns:

V= 1L

T=27+273=300K

pV=niuRT

1X1=niux0,082x300-----> niu,aer=0,04mol

V=1L

T=4+273=277K\

px1=0,04x0,082x277----> p=0,9 atm.

Explicație: