👤


Un con de brad are masa m = 100 g. Acesta cade de pe o creangă aflată la înălțimea h = 5m. Realizează o schemă a mișcării conului și calculează energia potențială a conului de brad aflat la înălțime maximă, apoi la 3m și respectiv la 2m față de pământ. Se consideră g = 10 N/Kg


Răspuns :

Răspuns:

Ep = m×g×h

m = 100g = 0,1 kg

g = 10N/kg

h = 5m

Ep = 0,1kg×10N/kg×5m = 5 J

h = 3m

Ep = 0,1kg×10N/kg×3m = 3 J

h = 2m

Ep = 0,1kg×10N/kg×5m = 2J

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari