👤

3kg de rosii costa 18 lei. cite kg de rosii poti procura cu54 lei ?rezolvare cu plan​

Răspuns :

Răspuns:

18

pentru ca:

1 kg = 18:3

18:3 = 6

acum impartim 54 la 6.

54 : 6 = 9, 9 kg poti cumpara cu 54 lei

sper ca te am ajutat