👤

Comoara piratilor, constituita din obiecte din aur, se afla intr-un cufar cu lungimea L=75cm, latimea l=45cm si inaltimea h=50cm. Considerand ca nu exista spatii libere intre obiecte, calculeaza masa comorii. Este folositor pentru transportul acest cufar? Explica!

Răspuns :

Răspuns:

V = 75cm×45cm×50cm = 168750 cm³ = 0.16875 m³

d = m/V => m = d×V

d(aur) = 19300 kg/m³

m = 19300 kg/m³×0,16875m³ = 3256,875 kg

Masa este foarte mare (peste 3 tone), cufarul de lemn nu poate face fata acestei mase.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari