👤

Un aranjament floral compus din 4 lalele si 3 frezii costa 31 de lei,iar altul compus din 5 lalele si 6 frezii costa 50 de lei. Afla cat costa o lalea si cat costa o frezie. (va rog cu plan de intrebari)

Răspuns :

Răspuns:

O lalea costă 4 lei

O frezie costă 5 lei

Explicație pas cu pas:

4 lalele........ 3 frezii.....31 lei | ×2

5 lalele.........6 frezii.....50 lei

_____________________

8 lalele..........6 frezii.....62 lei

5 lalele...........6 frezii.....50 lei

_____________________

3 lalele..............................12 lei

Cât costă o lalea?

l= 12 lei : 3

l= 4 lei

Cât costă 4 lalele?

4 ×4= 16 lei

Cât costă 3 frezii?

31 lei- 16 lei = 15 lei

Cât costă o frezie?

15 lei÷ 3 = 5 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari