👤

Aflati greutatea, volumul si densitatea unui corp cubic cu latura de 5cm care cantareste 500grame.​

Răspuns :

Răspuns: G = 5 N

                 V = 0,000125 m³

                 ρ = 4000 kg /m³

Explicație:

1. greutatea G = masa x g

                 masa = 500 g = 0,5 kg

                 g ≈ 10 N/kg  = acceleratia gravitationala aproximativa ( 9,8 N/kg)

G = 0,5 kg x 10 N/kg = 5 Newton

2. Volumul unui cub  = latura x latura x latura = 5 cm x 5 cm x 5 cm = 125 cm = 0,000125 m³

3 .  Densitatea = masa : volum = 0,5 kg : 0,000125 m³ = 4 000 kg /m³

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari