👤

20. La un magazin s-au adus 260 kg de orez. Tot orezul s-a vândut în trei zile. În prima
zi s-a vândut jumătate din cantitatea de orez. În ziua a doua s-a vândut cu 50,4 kg
mai puțin decât în prima zi.
a) Aflați cât orez s-a vândut în ziua a treia.
b) Stiind că 1 kg de orez s-a vândut cu 16 lei, aflați câți bani a încasat magazinul.



Răspuns :

Răspuns:

260:2=130 kg de orez s au vandut in prima zi

130-50,4=70,6 kg de orez s au vandut in a doua zi

a) 130+70,6=200,6

260-200,6=59,4 kg de orez s au vândut in a treia zi

b) 260×16=5.160 lei a incasat vânzătorul