👤

Alcatuiti o problema în care sa apara energia cinetica. Va rog am nevoie urgent de ea,dau coroana!

Răspuns :

Răspuns:

Energia cinetică a unui este Ec=20 j atunci când viteza acestuia este v=15m/s. Determinați masa corpului ?

Explicație:

se da

Ec=20j. Ec =mv^2/2

V=15 m/s. m=2*Ec/V^2

m=2*20/15^2=0,17 kg

m-?

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari