👤

Va rog frumos! Am nevoie de ajutor!

Se amestecă 400 g soluție de clorură de natiu de concentrație 40% în 200 g de apă. Determinați concentrația soluției finale.​


Răspuns :

Răspuns:

ms1=400g

C1=40%

md=?

Cf=?

md=ms1×C1/100=400×40/100=160g

ms2=md+mapa=160+200=360g

Cf=md×100/ms2=160×100/360=44,44%

Explicație: