👤

1 calculati numarul de moli si masa de gaz degajata prin descompunerea termica
a. 0,3 moli de oxid de mercur


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

0,3 moli HgO

se descompun

g,moli  gaz

0,3moli            xmoli

2HgO= 2Hg + O2

2moli                1mol

x= 0,3 . 1 : 2=0, 15 moli O2

m= n . M

MO2= 2.16=32------> 32g/moli

m= 0,15 moli . 32 g/moli= 4,8 g O