Răspuns :
Răspuns: h = 74 074 m
Explicație: ( daca ai scris corect datele, este o sarma foarte foarte lunga ..)
Paralelipipedul are Aria bazei 0.0005 cm² = 0,00000005 m²
masa 20 kg
densitate 5400 kg /m³
se cere inaltimea h
din masa si densitate aflam volumul, iar inaltimea din volum si sectiune .
densitate = masa : volum
volum = masa : densitate = m / ρ
Volum = Aria bazei x inaltimea
Inaltimea = Volum : aria bazei
h = V : S = m / ρ : A = 20 kg :5400 kg /m³ : 0,00000005 m² = 74 074 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!