Răspuns :
a-număr bile albe
n-număr bile negre
a+n=6+8=14
a) a/a+n=6/14=3/7 -42 % sa fie albe
b) n/a+n=8/14=4/7 -58% sa fie negre
n-număr bile negre
a+n=6+8=14
a) a/a+n=6/14=3/7 -42 % sa fie albe
b) n/a+n=8/14=4/7 -58% sa fie negre
Răspuns:
Ne folosim de raportul:
cazuri favorabile / nr. total cazuri
a) Cazuri favorabile = 6 bile albe
Nr. total cazuri = 6 + 8 = 14 bile ⇒ 6/14 =3/7 (probabilitatea - bila alba)
b) Cazuri favorabile = 8 bile negre
Nr. total cazuri = 14 bile ⇒ 8/14 = 4/7 (probabilitatea - bila neagra)
Deci 3/7 = 42 % si 4/7 = 58 %
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!