👤

Tensiunea la bornele unei surse electrice care are t.e.m. E = 6 V este U = 5 V când circuitul

este parcurs de un curent cu intensitatea I = 1 A. Să se afle:

a) rezistența internă a sursei; c) căderea de tensiune în interiorul sursei;

b) rezistența circuitului exterior; d) intensitatea curentului la scurtcircuit.​