👤

Să se calculeze masa la suprafața pământului a unui corp cu greutatea de 4 Newton


Pls​


Răspuns :

Răspuns: m = 0,4 kg

Explicație:  

Greutatea = mg

                    m = masa

                    g = acceleratia gravitationala = 9,8 N /kg

masa = Greutatea : g = 4 : 9,8 N/kg = 0,4 kg

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari