👤

3. Un corp are masa de 0,5 kg. Volumul lui este 800ml. Ce valoare are densitatea lui?
4.Un corp are masa de 3,2 kg, densitatea lui 6400 kg/m3. Calculați volumul corpului?
5. Calculați masa unui corp cubic cu latura l = 1,2 cm şi densitatea p = 1500 kg/m3 . Repede vă rog frumos ​


Răspuns :

Răspuns:

Densitate = m/V

Înainte de a înlocui, ne asigurăm că avem kg/m^3

3.

Dens. = 0,5/0,0008 = 625 kg/m^3

4.

V=m/dens.

V=3,2/6400

V=0,0005 m^3

5.

V cub = (1,2)^3 = 1,728 cm^3 = 0,000001728 m^3

m = 0,000001728×1500 = 0,002592 kg