👤

Un corp cade liber de la înălțimea de 80m. Înălțimea la care energia cinetică este egală cu energia potențială este?

Răspuns :

H=80 m

Ep1=mgH

Ec1=0

E=mgH

2mgh=E

h=mgH/2mg

h=H/2=40m