👤

1.Ce cantitate de Ca se obține prin descompunerea a 3 moli de CaO cu 90 % puritate?



2.Ce cantitate de Fe și S se folosesc pentru obținerea a 264 g Fe S?


Răspuns :

Răspuns:

1.

MCaO=40+16=56g/mol

m=n×M=3×56=168g

100gCaO........90g CaO pur

168gCaO.........xg CaO pur

x=168×90/100=151,2g CaO pur

MCa=40g/mol

2×40g............2×56g

2Ca + O2 => 2CaO

yg....................151,2g

y=151,2×2×40/2×56= calculează

2.

MFe =56g/mol

MS=32g/mol

MFeS=56+32÷88g/mol

56g.....32g.....88g

Fe + S => FeS

zg.........tg........264

z=264×56/88= calculează

t=264×32/88= calculează.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari