👤

6. Mama a plătit 48 de lei pentru 4 kilograme de cireșe.
a) Câți lei costă un kilogram de cireșe?
b) Dar 5 kilograme de cireșe?
c) Cu cât costă mai mult 5 kilograme de cireșe decât un kilogram de cireșe?​


Răspuns :

Răspuns:

Rezolvare:

a)Cât costă un kilogram de cireșe?

  • 48:4=12 lei

b)Cât costă 5 kilograme de cireșe?

  • 5×12=60 lei

c)Cu cât costă mai mult 5 kilograme de cireșe decât un kilogram de cireșe?

  • 60-12=48 lei