👤

1) Un autoturism se deplasează cu viteza
constantă de 36 km/h pe o şosea. La semnalul
unui politist soferul franează, mașina
oprindu-se după 15 m. Ce energie cinetică
a avut automobilul inaintea inceperii franarii,
știind că forta de frecare dintre pneuri și sol este de 3 kN?​


Răspuns :

Răspuns:

variați energiei cinetice este egală cu lucrul mecanic al forței de frecare

Ec1-Ec2=LFf

Ec2=0 deoarece corpul s-a oprit

mv²/2=Ff.d

Ec initială=3000N.15m=45000J

din aceasta se poate obtine si masa masinii

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari