👤

Ce energie cinetică are un corp de 6 kg care se mișcă cu 3 m/s? ​

Răspuns :

Ec= m•v^2
______
2
Ec= 6•3^2
_______
2
Ec = 6•9
_____
2

Ec= 54
_____
2.
Ec= 27