👤

Ce concentrație procentuală are soluția obținută prin dizolvarea a 25g NaOH în 475 g apă?
a.5,26%
b.5%
c.2,56%
d.4,75%
e.9%


Răspuns :

Răspuns:

md=25g

mapa=475g

ms=md+mapa=25g+475g=500g

c=md/ms×100=25/500×100=

5%

sper ce te am ajutat !

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari