👤

Pentru sala de mese a scolii s-au adus 12 scaune si 7 mese, plătindu-se 320lei.Știind că 4 scaune costă cât trei mese, află prețul unui scaun și prețul unei mese.​

Răspuns :

Răspuns:

pretul unui scaun - 15 lei

pretul unei mese - 20 lei

Explicație pas cu pas:

notam pretul scaunelor cu a

si pretul meselor cu b

12a+7b=320

4a=3b

inmultim egalitatea 4a=3b cu 3

4a=3b |×3

12a=9b

inlocuim pe 12a cu 9b si prima ecuatie

12a+7b=320

9b+7b=320

16b=320

b=320/16

b=20

4a=3b

4a=3×20

4a=60

a=60/4

a=15