👤

câtă apa se adaugă la 400g soluție 10% astfel încât concentrația soluției să ajungă la 2%?​

Răspuns :

400*10%=40

40=2%

40*50=2000 volumul total necesar pentru concentratie de 2%

2000-400=1600 ml de apa mai trebuie adaugata

R: 1600