👤

4.Se introduc 16,25g Zn intr-o solutie de HCI, c= 18,25%.Calculeaza:
a)masa solutiei de HCl necesara;

b) masa de sare rezultată din reacție;

c) masa de hidrogen degajată din reactie;

d) concentratia procentuală a soluției finale;

(Azn=65,Ac= 35,5,AH=1) Urgeent!! Dau 50 de puncte!!


Răspuns :

Răspuns:

rezolvarea mea in foto

Explicație:

Vezi imaginea ROBERTELADRIANPB6ZY7