Va rog repede ca nu ma descurc!!!!!!!!!!!!!!

Răspuns:
Ec = m×v²/2
m = 250g = 0,25kg
Ec = 0,25kg×(9m²/s²)/2 = 1,125 J
Ep = m×g×h
h = 20cm = 0,2m
Ep = 5kg×10N/kg×0,2m = 10 J