👤

5. Determinati masa unui corp din argint cu volumul V=0,03dm si densitatea
10500 kg/m
Р
va rog am test!!!!!!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

P=m/V rezultă m=P×V

V=0,03dm³=0,00003m³

m=0,00003m³×10500kg/m³(se simplifică metri cubi cu metri cubi)

m=0,315kg