👤

pentru igiena sălilor de clasă o școală a investit 110 RON pentru obiectele de igienizare cu 65 de RON sau cumpărat soluție de curățat iar de restul 9 maturi Câți lei costă o mătură​

Răspuns :

Răspuns:

O matură costă 5 lei

Explicație:

Notam prețul maturii cu x

65 + 9x = 110

9x = 110-65

9x= 45

x= 45 : 9

x= 5 lei