👤

Pentru 8 kg de portocale și 5 kg de banane s-au plătit 57 lei, iar pentru 4
Kg de portocale și 7 kg de banane s-au plătit 51 de lei. Cât costă 1 kg de
Portocale şi 1 kg de banane?

Este exercitiul 6


Pentru 8 Kg De Portocale Și 5 Kg De Banane Sau Plătit 57 Lei Iar Pentru 4 Kg De Portocale Și 7 Kg De Banane Sau Plătit 51 De Lei Cât Costă 1 Kg De Portocale Şi class=

Răspuns :

Răspuns:

8 kg porto......5 kg banane.....57 lei

4 kg porto.......7 kg banane......51 lei

------------------------------------------------------

6 kg porto.....2kg banane.....6 lei

1Kg porto-6:6=1 leu kg

1 kg banane-6:2=3 lei kg

Explicație pas cu pas:

57 lei ÷ 8 kg = 7 și 1 rest

7 lei + 1 rest = 8 lei (portocale)

57 lei ÷ 5 kg = 11 lei și 3 rest

11 lei + 3 rest = 15 lei (banane)

8 lei + 15 lei = 23 lei ---- costa in total 1 kg de portocale și 1 kg de banane