👤

La ce înălţime măsurată de la suprafaţa Pămîntului un corp are energie potenţială egală cu ener- gia sa potenţială la înălţimea h1 = 490 m deasupra suprafeţei Lunii? Acceleraţia gravitaţională pe Lună g1 = 1,6 m/s2 , pe Pămînt g2 = 9,8 m/s2.

Se dă:,Rezolvare


Răspuns :

Răspuns:

h =80m

Explicație:

m- masa corpului pe Pamant este aceeasi si pe Luna

Ep = Ep₁

mgh = mg₁h₁

h = g₁h₁/ g

h =( 1.6 / 9.8) * 490 = 80m

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari