Răspuns :
76g n moli md g a moli
2FeSO4 + 2KMnO4 + 4H2SO4 --> Fe2(SO4)3 + K2SO4 + 2MnSO4 + 8H2O
2x152 2 4x98 1
n= 76x2/2x152 = 0,5 moli KMnO4
esti sigur ca Cm= 0,04 M....???? sau ar trebui 0,4 M.....???? verifica
Cm = n/Vs => Vs= n/Cm = 0,5/0,04 = 12,5 L
md = 76x4x98/2x152 = 98 g
c%= mdx100/ms
=> ms= mdx100/c%= 98x100/80 = 122,5 g sol. H2SO4
=> m.apa = ms-md= 122,5 - 98 = 24,5 g
=> V.apa = 24,5 mL = 0,0245 L
=> Vs.reactie= 12,5+0,0245 = 12,525 L format din solutiile intrate in reactie
=> a = 76x1/2x152 = 0,25 moli Fe2(SO4)3 format
Cm.final = 0,25 = 0,25/Vs.final
=> Vs.final = 0,25/0,25 = 1 L sol
verifica conc. 0,04 M.........!!!!!!!!!!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!