👤

1.Scrieți ecuațiile reacțiilor chimice
carbon+oxigen--------------
aluminiu +brom-------------
carbonat de bariu--------------
oxid de fier II-----------------------


2.Ce cantitate de Na2O se obține prin descompunerea a 212 g Na2CO3 cu 60% puritate


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1.

C + O2= CO2

2Al +3 Br2= 2Al Br3

Ba CO3= BaO + CO2

2FeO =2 Fe + O2

2.

212g Na2CO3, p=60%

g, moli Na2O

-se afla masa pura de Na2CO3

mp= p . mi : 100

mp= 60 . 212 : 100= 127,2 g Na2 CO3

127,2g         xg

Na2CO3 = Na2O + CO2

106g           62g

x= 127,2 . 62 : 106=74,4 g  Na2O

n= 74,4g : 62g/moli = 1,2 moli Na2 O

MNa2CO3= 2.23 + 12 + 3.16= 106-----> 106 g/moli

MNa2 O= 2.23 + 16= 62-------> 62g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari