Răspuns :
Răspuns:
216 km
Explicație:
v = d/t => d = v×t
d = 72km/h×3h = 216 km
v=constant
→miscare uniforma
v=72km/h
∆t=3h
d=?
v=d/∆t
d =v•∆t
d=72km/h•3h
d=216km
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!