Răspuns :
Răspuns:
delta l = 10cm = 0.01m
Epe = k × delta l² / 2
Epe = 1500N/m × 0.01m² / 2
(se simplifica 1500 cu 2 prin 2)
Epe = 750N/m × (1/100)²
Epe = 750N/m × 1/10000
(se simplifica 750 cu 10000 prin 250)
Epe = 3 × 1/40
Epe = 3/40 => 0.075 J
Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!