Două corpuri cu masele m1=100g și m2=300g se mișcă unul spre altul pe aceeași direcție cu vitezele v1=2m/s și respectiv v2=6m/s.Dacă corpurile se ciocnesc plastic,sa se afle:
a)viteza comuna a corpurilor după ciocnire;
b)valoarea căldurii degajate in acest proces.
Vă rog ajutați-ma,dau coroana!Am nevoie urgent!!!!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!