Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Sa o luam din aproape in aproape.
greutatea este G=mg unde m=masa si g=acc gravitationala si se masoara newtoni (N), fiind o forta.
masa in cazul nostru nu se da direct dar se poate afla cu formula
m=ρV, unde ρ=densitatea iar V=volumul
ρ se da, V nu se da dar stim ca e un cub si se da latura.
[tex]Vcub=l^{3}[/tex] cu latura in metri cubi, deci transformam
10cm=0,1m
Vcub=[tex]0,1^{3}[/tex]=0,001 m cubi
Acum putem afla m
m=ρV=7880*0,001=7,88kg
G=mg=7,88*9,8=calculezi si tu.
Incearca sa retii formulele ca asa vin si ideile de rezolvare, si chiar daca nu ai ideea, stiind formulele afli ce poti si foarte posibil incepe sa se inchege si ideea.
Spor
Răspuns:
P=m/V rezultă m=P×V
V=l³
V=(10cm)³
V=1000cm³=0,001m³
m=P×V
m=7880kg/m³×0,001m³(se simplifică metri cubi cu metri cubi)
m=7,88 kg
G=m×g
G=7,88kg×9,8N/kg(se simplifică kilogram cu kilogram)
G=77,
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!