👤

un vas paralelipipedic cu lungimea de 0,5 m lățimea 0,3 m și înălțimea 0 2 m este plin cu apă Care este masa apei din vas se dă densitatea de 1.000 kg pe metru cub​

Răspuns :

Răspuns:

P=M/V rezultată m=P×V

V=l×L×h

V=0,5m×0,3m×0,2m

V=0,03 metri cubi

P=1000kg pe metru cub

m=P×V

m=1000 kg pe metru cub×0,03 metri cubi (se simplifică metri cubi cu metri cubi)

m=30 kg