👤

ce greutate are un corp din sticla cu volumul V=400 cm daca se cunoaste densitatea sticlei p=250 kg/m
RAPID VA IMPLOR


Răspuns :

Răspuns:  G = 10 N

Explicație:

greutatea G = mg

               g ≈ 10 N/kg

               m = densitate x volum = 2,5 g /cm³ x 400 cm³ = 1000 grame = 1 kg

                 G = mg = 1 kg x 10 N/kg = 10 Newton