👤

2 Kg de sirop de zahăr 30% se supun evaporării.Dacă în urma evaporării se pierd 400g apă, determinați concentrația soluției de sirop după evaporare.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

ms1= 2kg sirop = 2000 g sirop de zahar

c1= 30 %

mapa evap . = 400g

c2

-se afla md sol.

c1= md.100 : ms1

md= c1 . ms1 : 100

md= 30 . 2000 : 100= 600g zahar

-se afla ms2

ms2= ms1 - mapa evap.

ms2= 2000 - 400= 1600 g sirop

-se afla c2

c2= md.100 : ms2

c2= 600 .100 : 1600=37,5 %