👤

daca o bancă plătește dobânda de 42% pe an ,ce sumă va avea o persoana care a depus 1200000 după un an dacă nu a retras nimik din suma sau dobanda​

Răspuns :

Răspuns:

42% din 1200000 = 42/100×1200000= 504000 ( dobânda)

1200000+ 504000= 1704000

Răspuns:

1200000+504000=1704000(suma pe care o va avea persoana)