👤

Puterea unei forțe ce acționează asupra unui corp timp de un minut este P=120 W. Calculați lucrul mecanic al acestei forțe.

Răspuns :

P=W/delta t
W= P*delta t
W= 120*1
W=120 J

Răspuns:

Explicație:

P=L/t unde L=lucrul mecanic, t=timpul

scoatem L

L=P*t=120W*60s=calculezi si tu